DNS پویا چیست؟

دوشنبه ، ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

DNS چیست؟

قبل از اینکه به سراغ معرفی دی ان اس پویا برویم، باید ابتدا بدانیم که DNS چیست و چه نقشی را در شبکه بر عهده دارد.

کاربران از طریق نام دامنه وب‌سایت‌ها به اطلاعات آنلاین دسترسی پیدا می‌کنند. مرورگرهای وب هم از طریق آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP) با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

هر دستگاه متصل به اینترنت یک آدرس IP منحصربه‌فرد دارد که توسط آن با دستگاه‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کند. در گذشته تنها با حفظ کردن این آدرس می‌توانستید با دستگاه‌های دیگر ارتباط داشته باشید، اما با وجود دی ان اس، امروزه این مشکل برطرف شده و تنها باید نام دامنه وب‌سایت‌ها را بدانید.

در حقیقت، DNS مخفف Domain Name System همان دفترچه تلفن اینترنت است که، نام دامنه را به آدرس IP ترجمه می‌کند تا مرورگرها بتوانند منابع موجود در اینترنت را بارگیری کنند.

آدرس‌های IP دو نوع دارند:

آدرس IP استاتیک: یک آدرس IP منحصربه‌فرد است که فقط به یک دستگاه اختصاص داده شده و در گذر زمان تغییر نمی‌کند.

آدرس IP پویا یا داینامیک: یک آدرس IP است که به شکل دوره‌ای تغییر می‌کند است. به این شکل که شما در هر بار اتصال به شبکه یک IP دارید که به محض آزاد شدن (یا قطع اتصالتان با شبکه)، به دستگاه‌های دیگر تخصیص پیدا می‌کند.

از آی‌پی پویا زمانی استفاده می‌شود که تعداد آدرس‌های IP محدودند و کاربران زیادی وجود دارند که قصد استفاده از آن‌ها را دارند.

DNS پویا (DDNS) چیست و چه کار می‌کند؟

برای بررسی DNS پویا یا داینامیک DNS، به سراغ یک سناریو برویم. در این سناریو، شما از راه دور به لپ‌تاپتان در خانه متصل می‌شوید. درصورتی‌که از آدرس IP دستگاهتان مطلع هستید، آن را در برنامه gateway تایپ می‌کنید و منتظر می‌مانید تا اتصال برقرار شود. این موضوع برای آدرس IP های استاتیک قابل‌درک است.

تفاوت DDNS و DNS در چیست؟

حالا که با مفهوم کلی DDNS و DNS آشنا شده‌اید، بهتر می‌توانید تفاوت این دو سرویس را درک کنید.

 DNS ثابت است؛ به این معنی که برای یک دامنه خاص ثابت می‌ماند. درحالی‌که DNS داینامیک ماهیتی پویا دارد و هر بار تغییر می‌کند. موقع استفاده از DNS، یک دامنه یا یک آدرس IP ثابت را دارد یا اینکه آن را به دیگری واگذار کرده. در DDNS، آدرس‌های IP به‌صورت پویا به یک دامنه تخصیص داده می‌شوند. با توجه به اینکه تغییرات به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود، اختلالی بابت این تغییرات آی‌پی‌ها در شبکه رخ نمی‌دهد.

هر دو سیستم از پروتکل TCP / IP تشکیل شده‌اند و هر دو سرویس DNS و DDNS توسعه‌یافته هستند؛ زیرا کاربران نمی‌توانند آدرس عددی IP وب‌سایت‌های مختلف را به خاطر بسپارند.